Erasmus+ πρόσκληση

Αγαπητές Φοιτήτριες, αγαπητοί Φοιτητές,

Οι ενδιαφερόμενοι για σπουδές ή για πρακτική άσκηση μέσω του προγράμματος Erasmus+ παρακαλώ δείτε προσεκτικά την πρόσκληση που αναρτήθηκε σήμερα (13/9) από την Γραμματεία του Τμήματος.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι η Παρασκευή, 12η Οκτωβρίου.

Δυο σημεία πριν την κατάθεση της αίτησης:

(1) Θα γίνει προσπάθεια να γίνει παρουσίαση του Erasmus+ και των συναφών διαδικασιών προς τα τέλη Σεπτέμβρη-αρχές Οκτώβρη, η οποία προφανώς θα ανακοινωθεί και από εδώ.

(2) Αφού αναζητήσετε τα προσφερόμενα (κατά το ερχόμενο εαρινό εξάμηνο) μαθήματα για Erasmus+ και διαπιστώσετε ότι προσφέρονται τουλάχιστον 5-6 που θα μπορούσαν να αντιστοιχιστούν με δικά μας, τότε θα ορίσουμε κατ' ιδίαν συνάντηση για να διαπιστωθεί η πραγματική αντιστοίχιση.

Σκοπός είναι καταρχήν να εντοπιστούν μαθήματα που θα μπορούσαν να αντιστοιχιστούν με δικά μας, τα οποία είτε χρωστάτε είτε ακόμα δεν έχετε πάρει, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το εξάμηνο στο οποίο διδάσκονται στην Πάτρα.

Μετά από αυτό, παρακαλώ στην αίτηση συμπληρώστε ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ μέχρι και τρία Πανεπιστήμια για τα οποία ενδιαφέρεστε.

Το Erasmus+ είναι μια σπουδαία εμπειρία, όπως ελπίζω θα μπορέσουν να μας καταθέσουν και πρόσφατα επιστρέψαντες!

Απόστολος Ραφαηλίδης