Summer School 2018

Summer   School   2018

«Επιχειρηματικότητα και Ψηφιακή Καινοτομία σε Περιβάλλον Οικονομικής Κρίσης».

Το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων (Πάτρα) του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας με την συμμετοχή  του Marconi University της Ιταλίας και διακεκριμένων επιστημόνων από 7 Πανεπιστήμια της Αγγλίας διοργανώνει Θερινό Σχολείο με θέμα «Επιχειρηματικότητα και Ψηφιακή Καινοτομία σε Περιβάλλον Οικονομικής Κρίσης». Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στο Συνεδριακό Κέντρο του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας στο διάστημα 25-29 Ιουνίου 2018. Φορέας υλοποίησης του θερινού Σχολείου είναι το εργαστήριο του τμήματος Διοίκησης : Επιχειρηματικότητας και ψηφιακής Καινοτομίας (ΕDI LAB).

Το θερινό σχολείο θα δεχτεί μέχρι 40 άτομα και η οικονομική συμμετοχή τους θα είναι 250€/ατομο (συμπεριλαμβάνεται η διατροφή) ή 200€ χωρίς διατροφή

Το θερινό σχολείο θα δεχτεί και μεμονωμένες αιτήσεις (το πολύ 20) για συγκεκριμένη ημέρα παρακολούθησης (Success ideas& coaching day, Startup day, Marketing day, Management day, Wrap day) με οικονομική επιβάρυνση 70€ /day ή 50€ /day χωρίς διατροφή

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

Oι προσκεκλημένοι καθηγητές είναι:

• Dr Christos Kallandranis is a Senior Lecturer in Finance at Regent’s University London in the U.K. and Academic Coordinator and Visiting Professor at Marconi University in Rome.
  • Dr Ioannis Rizomyliotis is a Senior Lecturer at the University of Brighton
  • Dr  Kleopatra Konstantoulaki is a Senior Lecturer in the Westminster Business School, Department of Marketing and Business Strategy
  • Dr Ioannis Kostopoulos is a Reader and the Head of PR and Journalism at Leeds Business School at Leeds Beckett University.
  • Dr Solon Magrizos is a Lecturer in Marketing at the University of Birmingham
  • Caterina Kostoula is an Executive Coach and a Global Business Leader at Google. (she manages a $1BN client portfolio for Google)
  • Dr Valina Geropanta is a professor at the Marconi University in Rome
  • Dr Arturo Lavalle is the  Head of international  collaborations at the Marconi University in Rome
  • Δρ. Αντώνης Λιβιεράτος CEO and Co-Founder at Saint Startup, National University of Athens

Σκοπός: Εμπειρογνώμονες της αγοράς μαζί με ειδικούς επιστήμονες από  7 Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, θα προσπαθήσουν να δώσουν ώθηση στην   ευάλωτη Ελληνική οικονομία μέσω μιας στροφής προς την επιχειρηματικότητα, εκμεταλλευόμενοι τις σύγχρονες τεχνολογίες.

Οι συμμετέχοντες θα μελετήσουν τις θεωρίες, τις τεχνολογίες και τις καλές πρακτικές, που αναδεικνύουν την αποτελεσματικότητα της επιχείρησης. Βασικός στόχος είναι να εισαχθούν σε ένα νέο  τρόπο επιχειρηματικότητας, παρέχοντας μια σφαιρική προσέγγιση σε όλα τα συναφή ζητήματα, όπως οι Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ), Μάρκετινγκ, Στρατηγική, Δημόσιες Σχέσεις, Χρηματοδότηση, Σύγχρονη Διοίκηση, Καινοτομία, Επιχειρηματικότητα. Κάθε αντικείμενο θα παρουσιάζεται όχι μόνο από έναν ακαδημαϊκό ομιλητή (ως προς το θεωρητικό υπόβαθρο), αλλά και από έναν ομιλητή από τον κόσμο της αγοράς και των πετυχημένων επιχειρήσεων. Ο απώτερος στόχος είναι να γίνουν κτήμα οι προωθημένες μεθοδολογίες,  τεχνικές και γνώσεις, που παράγονται στα ΑΕΙ και να εφαρμοστούν από τον κόσμο των επιχειρήσεων ώστε να αποκτήσουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Σε ποιους απευθύνεται:

Σε επιχειρηματίες που θέλουν να κάνουν τις επιχειρήσεις τους πιο ανταγωνιστικές και σε εν δυνάμει επιχειρηματίες (νεοφυής επιχείρηση /Start-up company). Σε λογιστές , φοροτέχνες, συμβούλους επιχειρήσεων , HR συμβούλους, Δημόσιους Υπαλλήλους, Στελέχη επιχειρήσεων και Οργανισμών καθώς και σε αποφοίτους Σχολών διοίκησης και  Οικονομίας και Σχολών Τεχνολογιών Πληροφορικής

Την τελευταία ημέρα οι συμμετέχοντες θα παρουσιάσουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες στους εισηγητές και σε Επιχειρηματίες και θα βραβευτεί η καλύτερη επιχειρηματική ιδέα. Ακολούθως Θα γίνει συζήτηση με τοπικούς φορείς για ενδεχόμενη ενσωμάτωση της σε επιχειρηματικό πλάνο

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

( θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας,
επίσης οι 5 πρώτοι θα κερδίσουν έκπτωση 20%)

Κατεβάστε το πρόγραμμα του Θερινού Σχολείου.